DIECEZJA SIEDLECKA

Start Chór Parafialny
Chór parafialny PDF Drukuj Email

 

    Organista spełnia liturgiczną posługę w Kościele wobec Boga oraz społeczności wiernych wśród których pracuje, a tym samym należy do najbliższych współpracowników proboszcza. Z tego powodu organista zajmuje szczególne miejsce w hierarchii osób tworzących świętą atmosferę liturgii.

   Praca organisty wiąże się ściśle z prowadzeniem chóru parafialnego.

   Pierwsze wzmianki o istnieniu chóru parafialnego w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Piszczacu pochodzą z 1925 roku kiedy to organistą był pan Ignacy Drapiewski. W grudniu 1927roku chór kościelny prowadził jeden z nauczycieli piszczackiej szkoły, wspierając organistę w jego pracy.

   Od 1932 roku organistą w Piszczacu był pan Henryk Wołodko, który swoją pracę w parafii wykonywał do 1944roku kiedy to organistą został pan Eugeniusz Czyżak człowiek pracowity i punktualny. Pan Eugeniusz Czyżak obowiązki organisty piszczackiego pełnił przez 44 lata, przez wiele lat prowadził również chór parafialny.

   Pierwszego sierpnia 1988 roku do parafii przybył pan Stanisław Leśniczuk, organista który wcześniej pracował w parafii Mokobody. Pracę organisty w parafii wykonywał do pierwszego lipca 1994roku.

   Od siódmego sierpnia pracę w parafii podjął pan Tomasz Marciniak, który podjął się na nowo organizacji chóru parafialnego.

   Od piętnastego września 1996 roku do dnia dzisiejszego organistą w naszej parafii jest pan Janusz Hołownia.

   Pan Janusz Hołownie kontynuuje pracę swoich poprzedników Pana Eugeniusza Czyżaka i pana Tomasza Marciniaka.

   Od początku swojej pracy w parafii pracował z chórem, który powstał za jego poprzedników. Dzięki otwartości na współpracę i zaangażowaniu podjął się niełatwego zadania prowadzenia drugiego chóru.

   Chóry parafialne cześć i uwielbienie Boga wyrażają śpiewem dzieląc się w ten sposób z innymi radością wiary, nadziei i miłości.

   Uczestniczą aktywnie w życiu parafii, gminy i powiatu.

   Uczestniczą w koncertach z okazji Święta Niepodległości, uczestniczą w konkursach kolęd, pieśni patriotycznej oraz Powiatowym Przeglądzie Chórów Parafialnych i Zespołów Śpiewaczych.

 
Copyright © 2024 Parafia Piszczac. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.

Joomla themes created by Lonex.

STATYSTYKA

Odsłon : 2412484

GOŚCIE

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

WIADOMOŚCI Z REGIONU